همه چیز درباره بت (BAT)

بت (BAT) چیست؟ توجه شما مجانی سرقت نخواهد شد!

با استفاده از مرورگر Brave، تبلیغات نمی‌توانند توجه شما را سرقت کنند و باید هزینه‌ی آن را پرداخت کنند. این هزینه با استفاده از توکن بت (BAT) پرداخت می‌شود. در ادامه به توضیح کامل توکن BAT و  مرورگر Brave می‌پردازیم.

تبلیغات زیاد و آزاردهنده در محیط آنلاین

با وجود این که بیشتر مردم از تبلیغات متنفر هستند، تبلیغات همه جا حضور دارند. تبلیغات یک بخش حیاتی از اکوسیستم اینترنتی هستند و بدون آن‌ها بسیاری از وبلاگ‌ها، سایت‌ها و کانال‌های یوتیوب که شما از آن‌ها لذت می‌برید، درآمد کافی برای زنده ماندن ندارند. در حقیقت، اگر تبلیغات وجود نداشت، شما این مقاله را مطالعه نمی‌کردید.

در روزهای اولیه اینترنت، کاربران فقط بنرهای تبلیغاتی می‌دیدند ولی الان تبلیغات خیلی گسترده شده است. علاوه بر بنرهای تبلیغاتی، تبلیغات ویدئویی، تبلیغات pop-up، تبلیغات ایمیلی، آگهی‌های خبری و … هم اضافه شده‌اند. این تبلیغات دیگر محدود به مرورگرهای وب ما نیست و در بسیاری از بازی‌های موبایل و برنامه‌های کاربردی مرتبط با اینترنت نیز ظاهر می‌شوند.

تبلیغات هرجایی هستند، علاوه بر این کاربران را شناسایی می‌کنند. اغلب وب سایت‌ها از یک ردیاب شخص ثالث برای نظارت بر فعالیت کاربران استفاده می‌کنند که می‌تواند برای شناسایی شما در وب استفاده شود. در حال حاضر حدودا ۴۰ ردیاب متفاوت، فعالیت شما را می‌بینند و اطلاعات مربوط به فعالیت شما را ذخیره می‌کنند.

جالب اینجاست که هزینه‌ها را کاربران می‌پردازند. هر تبلیغ هدفمند که بر روی گوشی خود مشاهده می‌کنید، احتمالا از طیف وسیعی از شبکه‌های تبادل آگهی، سرورهای خرید و فروش و سیستم‌های مدیریت اطلاعات، قبل از این که به دست شما برسد، عبور کرده است. این انتقال داده‌ها باعث می‌شود صفحات کندتر بارگذاری شوند و حجم اینترنت و باتری شما را بیهوده مصرف کنند.

در ادامه به طور خلاصه به بررسی مشکلات سیستم‌های تبلیغات سنتی می‌پردازیم:

مشکلاتی که کاربران با سیستم تبلیغات سنتی دارند:

 • بالغ بر ۵۰٪ از حجم اینترنت تلفن همراه کاربر برای تبلیغات و ردیاب ها صرف می‌شود، که هزینه آن به اندازه ۲۳ دلار در ماه می‌رسد.
 • تبلیغات به طور متوسط حدود ۵ ثانیه زمان بارگذاری تلفن همراه را به خود اختصاص می دهند.
 • تبلیغات باعث کاهش ۲۱٪ باتری گوشی می‌شود.
 • بدافزارها در یک سال گذشته ۱۳۲ درصد افزایش داشته است.

مشکلاتی که منتشر کنندگان آگهی با سیستم تبلیغات سنتی دارند:

 • گوگل و فیس بوک ۷۳ درصد از کل آگهی ها را به خود اختصاص می‌دهند.
 • اخیرا درآمد ناشران به میزان ۶۶ درصد کاهش یافته است.
 • رباتها در سال گذشته مبلغ ۷.۲ میلیارد دلار را با تقلب به خود اختصاص داده اند.
 • بیش از ۶۰۰ میلیون موبایل و کامپیوترها، آگهی ها را مسدود کرده اند.
 • ناشران نمی توانند از طریق ارزش افزوده خدمات خود کسب درامد کنند.

مشکلاتی که  آگهی دهندگان با سیستم تبلیغات سنتی دارند:

 • تبلیغ کنندگان در مورد آنچه که برایش پول پرداخت می‌کنند اطلاعات خوبی ندارند.
 • بازاریابان اغلب با وب سایت های جعلی و ربات هایی که تقلب می‌کنند، فریب می‌خورند.
 • هدف گذاری ضعیف است و کاربران احتمال دارد تبلیغات را نادیده بگیرند.

نجات با استفاده از بلاکچین

آقای برندان آیک بنیان‌گذار موزیلا و خالق جاوا اسکریپت راه حلی برای این مشکل دارد. وی در طی سه سال گذشته، یک جایگزین برای سیستم تبلیغاتی آنلاین ما که سرشار از تقلب و ناکار آمدی است، طراحی کرده است. او به همراه تیمش، سیستمی برای تبلیغات آنلاین به صورت غیرمتمرکز و شفاف با استفاده از بستر بلاکچین طراحی کرده است.

این سیستم طوری طراحی شده است که کاربران با دیدن تبلیغات هدفمند، هم در وقتشان صرفه جویی شود و هم مورد آزار قرار نگیرند. همچنین این سیستم باعث می‌شود که پولی که توسط تبلیغ کنندگان صرف تبلیغات می‌شود، به واسطه‌ها نرسد.

این سیستم از دو قسمت اصلی ساخته شده است، اولین قسمت آن، مرورگر Brave است. مرورگری که حریم خصوصی کاربران را اولویت قرار می‌دهد و به طور پیش فرض ردیاب‌های شخص ثالث را مسدود می‌کند.

البته شما می‌توانید با اضافه کردن افزونه‌های طراحی شده در فایرفاکس یا کروم هم این تبلیغات را مسدود کنید، اما Brave علاوه بر مسدود کردن تبلیغات، از فعالیت ردیاب‌های موجود هم به منظور حفظ حریم خصوصی کاربران جلوگیری می‌کند. این مرورگر تعداد آگهی‌های مسدود شده و مقدار زمان صرف شده برای بارگذاری سریعتر صفحات را ذخیره می‌کند.

اگر قرار باشد که همه‌ی تبلیغات مسدود شود، دیگر نه کسی تبلیغ می‌کند و نه کسی می‌تواند تبلیغات مورد علاقه‌ی خود را دنبال کند. اینجاست که قسمت دوم سیستم طراحی شده توسط آقای برندان آیک موضوعیت می‌یابد.

مرورگر Brave توسط توکن BAT که از بستر بلاکچین استفاده می‌کند، قدرت می‌یابد. خالقان BAT در مورد آن می‌گویند:

این توکن جدید می‌تواند بین ناشران، تبلیغ کنندگان و کاربران مبادله شود. این توکن مبتنی بر توجه کاربر است و با ذهن متمرکز افراد تعامل می‌کند. این توکن می‌تواند برای به دست آوردن انواع تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرد.

توکن BAT تنها یک ارز نیست. تبلیغ کنندگان، ناشران، کاربران می‌توانند از این توکن برای اندازه گیری، تبادل و تایید توجه مستقیم کاربران استفاده کنند. آقای آیک در این مورد می‌گوید:

کریپتوکارنسی‌ها نمی‌توانند این نوع از مشکلات متقابل را در پلتفرمشان حل بکنند. با استفاده از BAT شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه به وب سایت‌ها توجه کنید و در قبال توجهتان پول دریافت کنید.

این سیستم در مراحل نهایی ساخت قرار دارد و در حال حاضر فاز دوم ساخت آن نهایی شده است و تنها یک فاز دیگر مانده است. فاز اول آن ساخت مرورگر Brave ، فاز دوم آن توکن BAT و فاز سوم آن شامل معرفی مجدد تبلیغاتی است که کاربران حاضرند آن را ببینند. در حال حاضر Brave همانند Netflix کار می‌کند. برای استفاده از آن نیاز نیست پولی پرداخت کنید و می‌توانید تمامی فیلم‌ها را بدون تبلیغات تجاری مشاهده بکنید. اما اگر تصمیم داشته باشید که برای خدماتی پول خرج کنید، پول شما به Netflix نخواهد رسید، این پول به دست تهیه کنندگان این فیلم‌ها می‌رسد. ویدئوی زیر، ویدئو رسمی معرفی مرورگر Brave و توکن BAT توسط برندان آیک، موسس موزیلا و فایرفاکس و جاوا اسکریپت می‌باشد.

برندان آیک معتقد است که سیستمش جایگزینی برای سرویس‌های اشتراک موجود است، مانند سرویسی که نیویورک تایمز و بقیه ارائه می‌دهند. این که از مردم درخواست کنید برای مشاهده از سایت‌ها یا دریافت سرویس‌های دیگر مرتبا از کارت اعتباریشان استفاده بکنند، کاری منطقی نیست. البته می‌دانیم که درصد کمی از کاربران این سیستم پرداخت داوطلبانه را انتخاب خواهند کرد، ما برنامه‌های انگیزه بخش زیادی برای مجاب کردن کاربران به استفاده از این سیستم داریم.

شکل جدید تبلیغات در Brave

مرورگر Brave به زودی به شما اجازه می‌دهد تعداد کمی از تبلیغات را مشاهده کنید، این تبلیغات در یک صفحه‌ی خصوصی یا از طریق پیام‌های اعلان در داخل مرورگر برای کاربران به نمایش در می‌آید. این مرورگر برخی از تبلیغات را در صفحات ناشران، نمایش خواهد داد، اما قبل از آن تبلیغات خصوصی راه اندازی خواهد شد. قابل به ذکر است که این تبلیغات با شیوه‌ای متفاوت از تبلیغات آنلاین موجود و به صورت کاملا هدفمند ارائه می‌شود.

آقای آیک، در همین رابطه توضیح می‌دهد:

به جای سیستم فعلی تبلیغات آنلاین، ما یک کاتالوگ عینی ارائه می‌دهیم که متناسب با زبان محل زندگی شماست. شما در روز یک تبلیغ خصوصی بر اساس میزان رضایتتان از تبلیغات به صورت هدفمند و در ساعت مقرر دریافت خواهید کرد.

توکن BAT

BAT این توانایی را دارد که تغییری اساسی در نحوه‌ی استفاده از اینترنت ایجاد کند. مرورگر Brave قصد دارد به ناشران اجازه فروش فضا برای تبلیغات بدهد. طبق گفته‌ی آقای آیک، با رضایت ناشران و کاربران، ۱۵ درصد از این مبلغ دریافتی به کاربر، ۱۵ درصد به تیم سازنده BAT و ۷۰ درصد باقیمانده به ناشران داده می‌شود.

بعد از این که ساخت پلت فرم به پایان رسید، مرورگر Brave به شما اجازه خواهد داد که اندوخته‌های BAT خود را به دلار، بیت کوین و یا هر ارز دیگری تبدیل بکنید. این مرورگر می‌تواند جایگزین مناسبی برای مرورگرهای فعلی باشد و خیالتان راحت باشد که ردیابی نمی‌شوید و تبلیغات شما را آزار نخواهد داد.

آقای آیک در مورد مرورگر Brave و توکن BAT می‌گوید:

من فکر می‌کنم، مرورگر Brave می‌تواند رشد خوبی داشته باشد و سهم زیادی از کاربران نخبه را تصاحب کند و در این راه BAT نقش اصلی را ایفا می‌کند. من می‌خواهم استفاده از توکن BAT فراگیر شود و داخل مرورگرها و برنامه‌های دیگر اعم از پادکست‌ها و یا حتی بازی‌هایی که در آن‌ها تبلیغ وجود دارد، مورد استفاده قرار بگیرد.

همراهان گرامی برای دانلود مرورگر Brave می توانید از طریق این لینک اقدام نمایید.

منبع: سایت میهن بلاکچین

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *